Ráckeresztúri Petõfi Sándor Általános Iskola2465 Ráckeresztúr, Szent János tér 31.Tel.: 06 25 455 806 Email: alsosuli@rackeresztur.hu Web: iskola.rackeresztur.hu
Ráckeresztúri Petõfi Sándor Általános Iskola
Házirend
2465 RáckeresztúrSzent János tér 31.www.iskola.rackeresztur.hu
Jelen házirend 2013. szeptember 1-jén lép hatályba, az eddigi házirendi szabályozás egyidejûleg hatályát veszti.
E házirendet az intézményi közösség együttmûködése hozta létre, egyetértési jogát a diákönkormányzat gyakorolta, a házirendet elfogadta: a nevelõtestület.
Célja, hogy a tanulók és szüleik megismerkedjenek a tanulói jogok és kötelességek gyakorlásának módjaival, illetve a házirend megsértésével járó következményekkel.
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
A házirend az iskola belsõ életét szabályozza. Hatályos az iskola teljes területén, illetve szervezett iskolai rendezvényeken és a pedagógiai programban meghatározott iskolán kívüli rendezvényeken, ha a rendezvényen való részvétel az iskola szervezésében történik.
A házirend érvényes a tanulókra, a pedagógusokra és az intézmény dolgozóira egyaránt.
A házirend a hatályba lépés napjától visszavonásig érvényes, folyamatosan az iskola területére való belépéstõl annak elhagyásáig, továbbá a közös rendezvények idõtartama alatt.
Az iskola tanulóira, dolgozóira a házirenden kívül vonatkozik minden olyan iskolai belsõ szabályzat, ami rájuk egyébként is fennáll. Különösen érvényes rájuk az iskola szervezeti és mûködési szabályzata, valamint pedagógiai programja.
Az iskola házirendje állapítja meg a jogszabályban meghatározott tanulói jogok és kötelességek gyakorlásával, az iskolai tanulói munkarenddel, a tanórai és az iskolához tartozó területek használatával kapcsolatos helyi szabályokat.
A jogszabályban lefektetett elõírásokat a házirend csak a szükséges mértékben sorolja fel. Ennek ellenére az iskola valamennyi tanulójára, pedagógusára, dolgozójára vonatkozik a hatályos magyar jogrendszer valamennyi szabálya, és kötelességük ezek megtartása az iskola területén is. Így különösen érvényes rájuk a 2011. évi CXC. Törvény a nemzeti köznevelésrõl és a nevelési-oktatási intézmények mûködésérõl szóló 20/2012. (VIII.31.) EMMI rendelet.
A házirendet a nevelõtestület fogadja el a diákság egyetértési jogának gyakorlása után. A házirend módosítását meghatározott eljárás keretében bárki kezdeményezheti.
A házirend megsértése esetén számonkérésnek, fegyelmi eljárás lefolytatásának van helye, melynek részletes szabályait a jogszabályok tartalmazzák.
A TANÍTÁS ÉS AZ ISKOLA RENDJE
A tanulók iskolába érkezésének idõpontja legkésõbb 15 perccel az órakezdés elõtt.
Csengetési rend: 8,00 8,45 15 perc 9,00 9,45 15 perc
10,00 10,45 10 perc 10,55 11,40 10 perc
11,50 12,35 5 perc
12,40 13,25
Becsengetés után a tanulók – a lezárt termek kivételével – kötelesek a tantermekben tartózkodni. Ha a tanuló késik, a késés idõtartamát az órát tartó pedagógus a naplóban rögzíti. Három késés esetén egy igazolatlan órát kap a tanuló.
Az iskola épületét a tanulók nem hagyhatják el. Rendkívüli esetben az iskola elhagyása kizárólag az osztályfõnök vagy az igazgatóhelyettes engedélyével lehetséges.
Rendkívüli óra elrendelése igazgatói jogkör. Élhet vele az igazgató, ha adott tárgyból az éves óraszám nem megfelelõ, vagy pl. bombariadó miatt elmaradt órák pótlása.
A napi óraszám nem lehet több, mint hét.
Kötelezõ ünnepi viselet:
- Lányok: sötét szoknya + fehér blúz + iskolai nyakkendõ
- Fiúk: sötét nadrág + fehér ing + iskolai nyakkendõ
Váltócipõ használata csak az alsó tagozatban kötelezõ.
Tornafelszerelés: rövidnadrág + fehér póló, tornacipõ, szabadidõruha.
9. Az iskola ajánlása hétköznapi megjelenésekre
- Az iskola tantestülete nem ajánlja a hajfestést, a körömlakk és a smink, testékszer alkalmazását tanítási idõ alatt.
- Lányoknál nem ajánlott a derekat fedetlenül hagyó felsõruházat, illetve a fiúknál az atlétatrikó hétköznapi viseletként hordása tanítási idõ alatt.
A hetes kötelessége:
- A hetes megbízatása hétfõn reggel kezdõdik, és pénteken tanítás után ér véget.
- szellõztetés,
- tábla tisztántartása,
- virágok locsolása,
- becsengetés után fegyelmet tart az osztályban,
- 10 percet meghaladó tanári késés esetén a hetes köteles az igazgatót vagy helyettesét értesíteni.
A tanítási nap végeztével a hetes köteles a székek felrakatásáról gondoskodni, az osztályteremben összegyûlt szemetet összeszedetni, vagy összeszedni.
A felsõ tagozaton tanítási idõ alatt folyosóügyeletesek felügyelnek akkor, ha felnõtt technikai dolgozó nem tartózkodik az épületben.
Fölsõs folyosóügyeletes kötelességei:
- Tanítási idõ alatt az ügyeleti helyen kell tartózkodnia.
- az érkezõ vendégeket udvarias köszöntés után odakísérik a keresett személyhez
- felírják a látogatók nevét, valamint az óráról kijövõ gyerekek nevét
- dolgozatírásra köteles bemenni az órára, az ügyeletet az idõre másik ügyeletes veszi át, akit az ügyeletes pedagógus jelöl ki
- tankönyveit, felszerelését magával kell hoznia az ügyeleti napokon is
- a tananyagot köteles pótolni
A két 15 perces szünetben az alsó tagozatos termekben csak a hetes tartózkodik. A felsõ tagozat épületében a két 15 perces szünetben tanuló nem tartózkodhat a tantermekben. Étkezni a második 15 perces szünetben az osztálytermekben lehet. Egy 5 perces szünet az 5. óra után van.
Testnevelésórákat úgy kell befejezni, hogy utána a szünet elegendõ legyen átöltözésre.
TANULÓI JOGOK GYAKORLÁSÁVAL KAPCSOLATOS SZABÁLYOK
A köznevelési törvény és végrehajtási rendeletei részletesen tartalmazzák a diákok egyéni és kollektív jogait. Az iskola pedagógiai programja, SZMSZ-e és házirendje az iskola honlapján (www.iskola.rackeresztur.hu) bármely érdeklõdõ rendelkezésére áll. A pedagógiai programról tájékoztatást –munkaidõben – az iskola vezetõitõl lehet kérni.
A tanuló jogai:
A tanuló joga, hogy személyiségét, emberi méltóságát és jogait tiszteletben tartsák, vele szemben fizikai és lelki erõszakot, testi fenyítést ne alkalmazzanak, kínzásnak, kegyetlen, embertelen, megalázó büntetésnek vagy bánásmódnak ne vessék alá. Ha a tanuló úgy érzi, hogy erkölcsi mivoltában megsértették, segítségért fordulhat osztályfõnökéhez, a diákönkormányzathoz, az iskola igazgatójához, illetve írásban panaszt tehet az iskola igazgatójánál, és a törvényben meghatározottak szerint kérheti az õt ért sérelem orvoslását.
A tanuló joga, hogy választó és választható legyen a diákérdekeket képviselõ szervezetekbe. A választás részletes szabályait a diákönkormányzat szervezeti és mûködési szabályzata tartalmazza.
A tanulót nem érheti hátrány lelkiismereti,vallási, világnézeti vagy más meggyõzõdése, véleménye, kifejtett nézete, illetve nemzetiségi hovatartozása miatt. Ha a tanuló úgy érzi, hogy e jogában megsértették, segítségért fordulhat osztályfõnökéhez, a diákönkormányzathoz, az iskola igazgatójához, illetve írásban panaszt tehet az iskola igazgatójánál, és a törvényben meghatározottak szerint kérheti az õt ért sérelem orvoslását az iskola fenntartójánál.
A tanulónak joga van a személyisége szabad kibontakoztatásához, ahhoz, hogy részt vegyen az iskola kulturális életében, iskolai tanulmányi versenyeken, pályázatokon, illetve ilyenek meghirdetését kezdeményezze az osztályfõnöknél vagy a diákönkormányzatnál. A versenyekre, pályázatokra a kiírásban meghatározottak szerint lehet jelentkezni. Az évi szokásos versenyek, pályázatok idõpontját a tanév iskolai helyi programterve tartalmazza.
A tanulónak joga, hogy részt vegyen felzárkóztató vagy fakultációs órán, 1.-8. évfolyamon egésznapos oktatáson, illetve a szakköri, sport- és diákköri csoportok munkájában, illetve napközis ellátásban részesüljön. A tanórán kívüli foglalkozáson való részvételi igényt elõzõ tanév májusában lehet jelezni a meghirdetett feltételek szerint. A napközis ellátásra való jelentkezésre a szakköri jelentkezéssel azonos módon és idõpontban, illetve igény esetén tanév közben is van mód.
A tanulónak joga, hogy a családi élethez, magánélethez, levelezéshez való jogát tiszteletben tartsák. Névre szóló és az iskolába érkezõ postai küldeményeit az iskola titkárságán veheti át, azt az iskola nem bontja fel és nem iktatja. A küldemény érkezésérõl az osztályfõnöke tájékoztatja õt.
A tanuló joga, hogy családja anyagi helyzetétõl függõen, kérelmére ingyenes vagy kedvezményes étkezésben, tanszerellátásban részesüljön, továbbá hogy részben vagy egészben mentesüljön a törvényben meghatározott, a gyermekeket, tanulókat terhelõ költségek megfizetése alól, vagy engedélyt kapjon a fizetési kötelezettségének halasztására vagy részletben való fizetésére. (1997. évi XXXi. tv.151. §-ának (5) bekezdése alapján). Az igényeket az iskolatitkár által kiadott formanyomtatványon nyújthatják be.
A tanulónak joga, hogy törvényes képviselõjén keresztül kérje érdemjegyeinek felülvizsgálatát abban az esetben, ha azt törvénysértõ módon, vagy nem az iskola pedagógiai programjában lefektetett tárgyi törzsanyag és osztályozási elvek alapján állapították meg. Ilyen irányú kérvényét írásban az iskola igazgatójához kell benyújtania.
A tanulónak joga, hogy kiemelkedõ tanulmányi munkájáért, közösségi tevékenységéért dicséretben, jutalomban részesüljön. A jutalmak odaítélésérõl az iskola igazgatója, a nevelõtestület, az osztályfõnök és a diákönkormányzat dönthet.
10. A tanulónak joga, hogy adatait az iskola biztonságos körülmények között kezelje, tárolja. A tanuló az iskola igazgatójától írásban kérhet felvilágosítást arról, hogy az iskola – mint adatkezelõ szerv – milyen, a személyes adatok biztonságáról szóló törvényben meghatározott nyilvános, személyes, különleges adatokat kezel a tanulóról. Ezzel összefüggésben a tanuló osztályfõnökén keresztül betekinthet az osztálynaplóba, és felvilágosítást kérhet érdemjegyeirõl.
11. A tanulónak joga, hogy a témazáró dolgozat idejét, témáját 5 munkanappal hamarabb megismerje, és azt a szaktanár 5 munkanappal hamarabb a naplóba ceruzával beírja, hogy ugyanabban az osztályban egy napon ne kerüljön sor több (végsõ esetben kettõnél több) témazáró dolgozat írására.
12. A tanulónak joga, hogy dolgozatait, írásbeli munkájának érdemjegyét, továbbá munkájában elkövetett hibáit a következõ tanórán, de legkésõbb 10 munkanapon belül megtudja, illetve munkáját megnézhesse. Ha a tanuló úgy érzi, hogy a dolgozat javítása során a javító tanár hibát követett el, vagy tartalmi részt nem vett figyelembe, akkor erre való rámutatással kérheti a javító tanártól a hiba orvoslását. Ha erre a javító tanár nem hajlandó, a tanuló az iskola igazgatójához fordulhat kérésével, aki hivatalból jelöli ki a javító tanárt, és részére a dolgozatot felülvizsgálat céljából továbbítja.
13. A tanulónak joga, hogy – a hatályos jogszabályok figyelembevételével – független vizsgabizottság elõtt adjon számot tudásáról. Az ilyen típusú kérelmét a tanulónak írásban, a tanév, illetve a félév vége elõtt legalább 30 nappal korábban kell benyújtania az iskola igazgatójához, aki továbbítja kérelmét az illetékes szervhez.
14. A tanulónak joga, hogy jogai megsértése esetén – a jogszabályban meghatározottak szerint – panaszt nyújtson be az iskola igazgatójához, valamint törvényességi kérelmet nyújtson be az iskola igazgatójához, valamint törvényességi kérelmet nyújtson be a fenntartó szervhez, illetve törvényes képviselõjén keresztül eljárást indítson, és igénybe vegye a nyilvánosságot. A tanulót az ilyen eljárás megindítása miatt retorzió nem érheti, õt a közérdekû bejelentõnek kijáró védelem illeti meg.
Egyéb jogok:
Az elsõ tanév megkezdésével járó jogok Az iskolába beiratkozott tanuló a tanulói jogviszonyból eredõ jogait a beíratás napjától gyakorolhatja.
Létesítmény használatra csak az elsõ tanév megkezdését követõen jogosultak. Nyári iskolai rendezvényeken való részvétel megilleti az elsõ osztályba lépõket.
Felkészítõ foglalkozásokon – amennyiben ilyet szervez az iskola – a részvétel önkéntes.
Tilos viszont politikai párt, illetve annak alapszabálya szerint mûködõ ifjúsági szervezet mûködése az iskolában.
A tanulók nagyobb közössége
Kötelezõ egy adott ügyben a DÖK véleményét kikérni, ha minimum egy osztálynyi tanulót érint az eset.
A vallási, etnikai, nemzeti, nemzetiségi diákjogok gyakorlásának rendje és garanciái Ktv.11.§ /1/
Állami fenntartású iskolákban az oktatásnak világnézetileg semlegesnek kell lennie, s a tanulónak joga, hogy vallását tiszteletben tartsák, s azt kifejezésre juttassa.
Jogorvoslati jogok gyakorlása Ktv.83.§
A jogsérelmek és az érdeksérelmek kezelésére az intézmény belsõ jogorvoslati fórumrendszert mûködtet.
Ezek : Rendszeres DÖK információ kérés.
A DÖK és a nevelõtestület
Az utóbbi alkalomszerûen, az aktualitásnak megfelelõen mûködik.
Az intézményhasználók kérdéseinek biztos célba érése érdekében az írásbeli kérdésfeltevés az osztály DÖK képviselõin keresztül történik, akik a kérdéseket a patronáló tanárhoz juttatják. Csak névvel ellátott kérdések kerülnek továbbításra.
Vélemény-nyilvánítási jog gyakorlása Ktv.11.§ /1/
A tanulóknak joguk van az iskolai életet érintõ bármely kérdésben a szervezett véleménynyilvánításra. A szervezett véleménynyilvánítást kezdeményezheti az iskola igazgatója, a nevelõtestület, a diákönkormányzat, tanulók nagyobb közössége.
Tanítás nélküli munkanap Ktv.63.§/3/
A DÖK tanévenként 1 tanítás nélküli munkanapról dönt. A nevelõtestület a programok segítésében, felügyeletében közremûködik. A diákönkormányzat jogainak gyakorlása során az iskola igazgatójával tart kapcsolatot, problémáival, kérdéseivel megkeresheti az iskola igazgatóját.
Tantárgy- és foglalkozásválasztás rendje Ktv.ll.§/1/b.
Az órarenden kívüli tevékenységrõl a tanuló az osztályfõnökétõl értesül, az rajta keresztül jelentkezhet a választható foglalkozásokra.
A jelentkezés írásban történik a szülõ aláírásával.
Jelentkezés után a részvétel kötelezõ.
Egészségügyi felügyelet és ellátás rendje
Iskolán kívüli szervezett eü. ellátásra a tanulócsoportokat a pedagógiai asszisztens vagy pedagógus kíséri oda és vissza.
Az igazgató és a védõnõ tart kapcsolatot az egészségügyi szervezetekkel, a tanuló az õ segítségükkel juthat információhoz.
10. Érdekegyeztetés, érdekképviselet, DÖK joggyakorlásának rendje
A tanulókat közvetlenül érintõ igazgatói, nevelõtestületi döntések elõkészítõ szakaszában az iskolavezetés a DÖK véleményét, javaslatát kéri. A nevelõtestület biztosítja, hogy olyan értekezleten, melyek témája az iskolai közélet, a tanulói jogok és kötelességének teljesülése, jelenléti, véleményformálási jogot biztosít a DÖK-nek
11. A HHH tanulóknak joga, hogy az IPR keretében szervezett szabadidõs programokon részt vegyen.
TANULÓI KÖTELEZETTSÉGEK TELJESÍTÉSE
A tanuló kötelességei:
A tanuló kötelessége, hogy a pedagógiai programban foglalt tanulmányi kötelezettségének eleget tegyen, felkészüljön a tanórákra, házi feladatait elkészítse.
A tanuló kötelessége, hogy az írásbeli számonkéréseken jelen legyen, a dolgozatokat megírja, a tantárgyak teljesítési követelményeinek megfeleljen. Annak a tanulónak, aki a vizsgán vagy az írásbeli dolgozat alatt meg nem engedett segédeszközt használ (jegyzet, puska, funkcionális számológép, mobiltelefon), a vizsgáját, dolgozatát a szaktanár elégtelenre értékeli.
A tanuló kötelessége, hogy a tanórákon jelen legyen, hiányzásait e házirendben szabályozottak szerint igazolja. A tanulónak kötelessége továbbá, hogy azokon a tanórán kívüli foglalkozásokon is megjelenjen, amikre elõzetesen jelentkezett, és hiányzásait ugyancsak igazolnia kell.
A tanuló kötelessége, hogy magatartása fegyelmezett legyen, a házirend elõírásait és a létesítményekre vonatkozó különleges szabályokat tartsa be.
A tanuló kötelessége, hogy védje a személyi és közösségi tulajdont. E kötelezettségét azzal is teljesíti, ha lopás vagy rongálás esetén e tényt jelzi az iskola valamelyik dolgozójának.
A tanuló kötelessége, hogy az iskola vezetõinek, tanárainak, az iskola alkalmazottainak, tanulótársainak emberi méltóságát és jogait tiszteletben tartsa.
A tanuló kötelessége, hogy az intézmény vezetõinek, tanárainak utasításait teljesítse.
A tanuló kötelessége, hogy óvja saját és társai testi épségét, egészségét, és haladéktalanul jelentse a felügyeletét ellátó pedagógusnak vagy más alkalmazottnak, ha saját magát, társait, az iskola alkalmazottait vagy másokat veszélyeztetõ állapotot, tevékenységet, illetve balesetet észlelt, továbbá – amennyiben állapota lehetõvé teszi – ha megsérült. Az iskola a tanulói balesetekrõl jegyzõkönyvet vesz fel.
A tanuló kötelessége, hogy elsajátítsa és betartsa az egészségvédelmi, baleset- elhárítási és tûzvédelmi szabályokat. Tanév kezdetekor az osztályfõnök a tanuló tudomására hozza e szabályzatok tartalmát
A tanuló kötelessége, hogy részt vegyen az iskola által szervezett kötelezõ egészségügyi és szûrõvizsgálatokon, hiányzásait e házirendben szabályozottak szerint igazolja.
A tanuló kötelessége, hogy az iskola termeiben, berendezésiben, létesítményében szándékosan okozott károkat megtérítse.
Foglalkozásokon való részvétel Ktv.12.§.a.
A tanuló közízlést nem sértõ, általános iskoláskorú gyerekekhez illõ, tiszta rendezett külsõvel köteles az iskolában megjelenni. Nem kívánatos az iskolában a hajfestés, a sminkelés, a körömfestés, a testékszerek használata. Amennyiben ez mégis elõfordul, az osztályfõnök kéri a gyerektõl, majd a szülõtõl az együttmûködést, és a gyerekkorhoz illõ megjelenést, amennyiben ez nem hoz megoldást, az intézmény vezetõje teszi meg ugyanezen lépéseket.
A tanórákon, választott foglalkozásokon a megjelenés kötelezõ.
13. Hiányzások igazolásának rendje:
- elõzetes szülõi elkérés esetén szülõi igazolás / évi 3 nap /
- orvosi igazolás / 5 tanítási napon belül a betegség után bemutatandó, különben igazoltatlan hiányzásnak tekintjük. /
- tanórákról történõ háromszori késés – szülõi igazolás hiányában – igazolatlannak minõsül
- A szülõ is írja alá a benyújtott igazolásokat
- Az igazolás lehetõleg az ellenõrzõben történjen
Tanítási idõ alatt az iskola területét a tanuló csak tanári engedéllyel hagyhatja el. Késésnek minõsül a bármely becsengetés után önhibából történõ 10 perccel késõbbi megérkezés.
Következménye:
Rendszeres késés esetén (havi 3 alkalom) a szülõ és a gyermek- és ifjúságvédelmi felelõs írásban történõ tájékoztatása az osztályfõnök részérõl.
14. Súlyos jogellenességek meghatározása Ktv. 76.§
Súlyosan elítélendõ tanulói magatartás az agresszió, a bántalmazás, zsarolás, mások megalázása, mások egészségének veszélyeztetése. Következménye súlyosságától függõen osztályfõnöki, igazgatói figyelmeztetõ, intõ, megrovás. Igazgatói megrovás után fegyelmi eljárás indítása. Különösen súlyos esetben rendõrségi feljelentés megtétele az igazgató részérõl.
Dohányzás. A tanulóknak az iskola teljes területén és a tanítási idõ alatt a két épület közötti útvonalon, illetve a pedagógiai programban meghatározott iskolán kívüli tevékenységek alatt a dohányzás szigorúan tilos. Következménye: Soron következõ igazgatói büntetési fokozat
Tanulók esetében súlyosan jogellenes az alkoholfogyasztás is. Következménye: fegyelmi bizottság összehívása
Amennyiben egy tanuló tanárára kezet emel, vagy szóban emberi méltóságában megsérti, megalázza, fegyelmi bizottság összehívására kerül sor.
Kábítószer-fogyasztás, illetve tartás esetén az iskolavezetés kötelessége a rendõrség és a gyámügy felé bejelentéssel élni.
Fegyver vagy fegyvernek minõsülõ tárgy intézménybe behozatala szigorúan tilos.
Következménye: Fegyelmi eljárás.
Az iskolavezetés kötelessége a rendõrség és a gyámügy felé bejelentéssel élni.
A házirend hatálya minden iskolai szervezésre, pl: osztálykirándulásra is kiterjed.
15.Az iskolába behozott tárgyak bevitelére vonatkozó elõírások
Az iskola területére behozott értékekért (ékszer, óra, pénz, ruhanemû stb.) a megfelelõ biztonsági rendszer és portaszolgálat hiányában felelõsséget nem vállalunk. Iskolai befizetésre szánt összegre a felelõsséget csak akkor vállalják át a pedagógusok, amint a tanuló átadta nekik.
Mobiltelefon az iskola területén tanítási idõ alatt csak kikapcsolt állapotban lehet a tanulóknál, amennyiben a tanuló nem tesz eleget ennek, a telefon az igazgatói irodába kerül, melyet csak a szülõ vehet át az igazgatótól.
16. Tanulói jutalmazások, büntetések
A jutalmazás formái lehetnek:
- szóbeli dicséret
- írásbeli dicséret
- oklevél, kitüntetés
- jutalom (könyv, különféle tárgyi jutalmak, labdák, kirándulás, táborozás)
A büntetés formái iskolánkban:
- szóbeli figyelmeztetés (észrevétel, egyszerû kioktatás, dorgálás, feddés, határozott rendreutasítás, tiltakozás, fenyegetés. )
- osztályfõnöki figyelmeztetés, intés, rovás,
- igazgatói figyelmeztetés, intés, rovás,
- nevelõtestület elé idézés,
- fegyelmi eljárás
- párhuzamos osztályba való áthelyezés,
- áthelyezés másik iskolába (kivételes esetben!)
- tanuló kizárása az iskolából (csak tankötelezettség korhatárán túl!)
Eszközök, felszerelések védelme, a rábízás rendje Ktv.12.§e
Az iskola eszközeit a tanuló az elõírásoknak és a pedagógus utasításainak megfelelõen kezelje.
A tanuló általános felelõsséggel tartozik az intézmény vagyontárgyai, helyiségei iránt.
A szándékosan okozott kárt egészben, a vétlenül okozott kárt nem kell megtéríteni.
A károkozásról az iskola a szülõt értesíti, a kártérítés összegét az igazgató határozza meg, a befizetés az iskolatitkárnál történik.
Az iskolai rendezvények elõkészítésében és lezárásában a kijelölt évfolyam köteles részt venni.
A tartós tankönyvek használatából eredõ kötelességek:
- Az ingyenes tankönyvhasználat indokoltságát igazolni kell, melyre vonatkozólag az iskola határidõt tûz ki. A határidõ elmulasztása jogvesztõ.
- A tartós tankönyveket a tanuló év elején aláírással átveszi, majd év végén visszaszolgáltatja.
- Elvesztés, megrongálás esetén a tanuló szülõje köteles az iskolának a keletkezett kárt megtéríteni.
- Ezzel kapcsolatos egyedi kérelmekkel az iskola igazgatójához kell fordulni.
Általános szabályok
Balesetvédelmi okokból tilos testékszer, fülbevaló, ékszer és óra viselete a testnevelésórákon, illetve olyan foglalkozásokon, ahol a munkavédelemmel megbízott személy, vagy a létesítményvezetõ azt írásban elrendeli.
Az iskola tornatermében, számítástechnika termeiben, könyvtárában csak tanári felügyelettel lehet tartózkodni. Utcai cipõben a tornateremben tartózkodni tilos.
A termekben lévõ tv- és videokészülékek, valamint interaktív táblák csak tanári engedéllyel mûködtethetõk.
Az iskola területén talált tárgyakat az iskola titkáránál kell leadni, ahol 60 napig õrzik. A 60 napot követõen az iskola a nem keresett tárgyakat karitatív célra felajánlja.
Az ellenõrzõ könyvnek mindig a tanulónál kell lennie, hogy bármely iskolai munkával kapcsolatos közleményt be lehessen vezetni. Háromszori hiányzása esetén osztályfõnöki figyelmeztetõ jár. Az ellenõrzõbe bevezetett információkat a szülõkkel havonta alá kell íratni, ennek havonkénti ellenõrzését az osztályfõnök végzi el. Az ellenõrzõ elvesztése esetén a 2. ellenõrzõ 1.000.- Ft-ért kerül kiadásra. Az ellenõrzõ elveszítéséért osztályfõnöki figyelmeztetõ jár.
Tilos a tanítási órákon étkezni és innivalót fogyasztani. Tilos továbbá a tanítási idõ alatt rágógumizni, szotyolázni.
Amennyiben a tanuló e házirendben vagy más jogszabályban, iskolai belsõ szabályzatban foglalt kötelességeit megszegi, fegyelmezõ intézkedésben, fegyelmi büntetésben részesülhet. A fegyelmezõ intézkedések fajtáit és ismérveit az iskola szervezeti és mûködési szabályzata tartalmazz. A fegyelmi eljárás és a fegyelmi büntetés kiszabásának szabályait jogszabály határozza meg.
Az iskolatitkár minden tanítási napon reggel 9 és 12 óra között tart ügyfélfogadást. Egyéb idõpontokban az iskolatitkár a tanulók és az iskola egyéb adminisztratív ügyeit intézi, ezért nincs ügyfélfogadás.
A tanév hosszát, az évközi szüneteket jogszabály határozza meg és az iskola munkaterve egészíti ki.
10. A tanulónak az igazolást a hiányzás utáni elsõ munkanapon, legkésõbb az azt követõ ötödik munkanapon be kell mutatnia az osztályfõnökének, aki a naplóban a hiányzásokat adminisztrálja.
11. Az igazolás bemutatásának elmulasztása esetén az elmulasztott órák igazolatlan óráknak minõsülnek, függetlenül attól, hogy a tanuló késõbb az igazolást bemutatta-e vagy sem.
Az elsõ igazolatlan óra esetén a szülõt írásban értesíteni kell, a 10. órától a családsegítõt tájékoztatni kell, a 10 óra után a helyi jegyzõ kap értesítést, az 30. óra után értesíteni kell az általános szabálysértési hatóságot és a gyermekjóléti szolgálatot. Ha a tanköteles tanuló igazolatlan mulasztása egy tanítási évben eléri az ötven órát, az iskola igazgatója haladéktalanul értesíti a tanuló tényleges tartózkodási helye szerint illetékes gyámhatóságot és kormányhivatalt.
12. Amennyiben a tanuló igazolt és igazolatlan hiányzásai elérik a 20/2012 (VIII.31.) EMMI rendeletben meghatározott küszöböt, tanulmányait csak az évfolyam megismétlésével folytathatja, kivéve, ha a nevelõtestület hozzájárul, hogy a tanuló osztályozóvizsgát tehessen.
13. Az iskolában tanítási idõ után iskolai rendezvényeket, programokat lehet szervezni. Ennek feltétele, hogy a rendezvény 19 óráig befejezõdjön, valamint hogy a tanulókra osztályonként legalább 1 felnõtt pedagógus ügyeljen. Ilyen irányú programok megszervezéséhez legkésõbb a rendezvény elõtti ötödik munkanapon egyeztetni kell az iskola titkárságával a szükséges termeket és felszereléseket. Az iskolai igazgatójának engedélyével a program 19 óránál késõbb is befejezõdhet.
14. Az iskolai és iskolán kívüli szervezett iskolai rendezvényeken a tanulóknak az osztályfõnök útmutatásai alapján kell részt venniük.
HELYISÉG- ÉS TERÜLETHASZNÁLAT RENDJE Ktv.40.§ /7/
Az intézmény nyitva tartása naponta:
Reggel 6:30-tól délután 16:30- ig.
Tanításon kívül a létesítmények használata pedagógus vagy megbízott felnõtt felügyelete mellett lehetséges.
A diákönkormányzat az iskola összes helyiségét és eszközét korlátozás nélkül használhatja.
Szülõkre vonatkozó elõírások:
Kérjük, hogy pedagógusainkat a kijelölt fogadóórákon, szülõi értekezleteken, illetve mindennap tanítási idõ elõtt ¾ 8-tól 8-ig keressék kéréseikkel, problémáikkal. Az iskolavezetést a fogadóórákon, illetve egyeztetés szerint keressék.
Egyéb idõpontban történõ megkeresésrõl elõzetes írásbeli egyeztetést javaslunk.
Reggeli érkezéskor a szülõ a kapuig búcsúzzon el gyermekétõl, és délután 4 órakor a foglalkozások, vagy a napközi végeztével ugyanott várja meg.
Tanítási óra alatt a pedagógusokat nem zavarhatják.
EGÉSZSÉGVÉDELMI, BALESETMEGELÕZÉSI, MUNKAVÉDELMI VÉDÕ ÓVÓ ELÕÍRÁSOK
Minden iskolahasználó kötelessége, hogy a munka- tûzvédelmi, balesetmegelõzési szabályokat megismerje és betartsa.
A megismertetésükért az osztályfõnök a felelõs.
Veszélyhelyzet, baleset észlelése esetén minden iskolahasználó köteles azonnal intézkedni.
A tanuló a legközelebbi felnõttet, pedagógust értesítse.
Tiltott cselekvés az épületen belül a dohányzás, az alkoholfogyasztás, drog / pl.:WC-k/
Veszélyes tárgyak, fegyvernek minõsülõ szúró, vágó eszközök, robbanószerek, petárda tanulónál történõ megtalálása esetén az iskolavezetés a rendõrségen keresztül szabálysértési eljárást kezdeményez vagy kezdeményezhet.
HÁZIRENDDEL KAPCSOLATOS SZABÁLYOK
A házirend nyilvánosságra hozatala, a megismerhetõség biztosítása az aulában, folyosón történõ kifüggesztéssel történik.
A tanulókkal osztályfõnöki órákon, a tanárokkal tantestületi értekezleten történik az értelmezõ megismertetése. Az elsõ osztályosok szülei beiratkozáskor kézbe kapják a házirend egy példányát.
A házirend érvényesülésének figyelemmel kísérése különösen az igazgató és a DÖK feladata.
A rendszeres – évenkénti – felülvizsgálata és módosítása szükséges.
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
A házirend mellékletei:
Munkavédelmi szabályzat l
Tûzvédelmi szabályzat
Osztályozó vizsga követelményei
A házirend a kihirdetést követõen 2013. szeptember 1-én lép hatályba és visszavonásig érvényes.
A házirend módosítására bármely tanuló, pedagógus, dolgozó írásban tehet javaslatot a diákönkormányzatnál, vagy az iskola igazgatójánál. Az így beterjesztett javaslatról 30 napon belül a nevelõtestület dönt.
A tanév megkezdését követõ 4 héten belül az iskola vezetõsége és a diákönkormányzat vezetõsége áttekinti a házirendet, és határoz arról, hogy a házirendet szükséges-e módosítani, az utolsó házirend-módosítás óta felmerült-e szabályozási probléma, illetve a diákközgyûlés, a diákönkormányzat, vagy az iskola más szerve javasolta-e a házirend módosítását bármely kérdésben.
Jelen házirend tartalmával és értelmezésével kapcsolatosan bárki fordulhat kérdéssel az intézmény igazgatójához, helyetteséhez, valamint a diákönkormányzat vezetõjéhez. Az illetékes személyeket az iskola titkárságán kell keresni.
Jelen házirend kihirdetésével a 2011.szeptember 1-tõl hatályos házirend hatályát veszti.
Jelen házirend jóváhagyását az intézmény vezetõje kezdeményezi a fenntartó szervnél.
Jelen házirend kihirdetésérõl az intézmény vezetõje a jóváhagyást követõ 5 munkanapon belül az osztályfõnökökön keresztül gondoskodik.
Ráckeresztúr, 2013. április 21.
………………………………………… ……………………………………
elfogadta a nevelõtestület egyetértési jogot gyakorolt
diákönkormányzat